BLOG

Blog Yazıları

Sivas BİLSEM’den Herkese Merhaba
Gamze Baş
08 Mayıs 2017

İlk blog yazımdan herkese merhaba, ben Gamze Baş. İstanbul Üniversitesi BÖTE bölümünü bitirdikten sonra özel bir kolejde bilgisayar öğretmeni olarak 7 ay çalıştım. Öğretmenlik mesleğinin yeri benim için çok ayrıydı. Çocuklara yeni şeyler öğretmek, onların gözüyle dünyaya bakmak benim için mutluluk vericiydi. İşte tam da bu düşünceleri yaşarken Artistanbul ailesi ve Turkcell Zeka Gücü Projesi çıktı karşıma.

Şu an Artistanbul ailesine katılalı tamı tamına 1 ay oldu. Bu yazımda da sizlere Turkcell Zeka Gücü Projesi’nin duraklarından biri olan Sivas BİLSEM’den bahsedeceğim.

25 Nisan Salı günü 05.30 uçağıyla eğitmen arkadaşım Deniz Erkul ile birlikte Sivas’a doğru yol aldık. Sivas’a iner inmez eşyalarımızı bırakıp, kahvaltımızı yaptıktan sonra Sivas BİLSEM’e gittik. Okula ilk vardığımızda Sivas BİLSEM’in müdürü Adem Bey bizi karşıladı. Vereceğim ilk eğitim olmasının verdiği heyecan ile zaman kaybetmeden işe koyulup Adem Uzun Bey ile çocukların daha önce yapmış olduğu projeleri konuşup, inceledik. Okulun daha önceden TÜBİTAK’a projeler çıkarmış olduğunu, ayrıca Sivas BİLSEM öğrencileri ve öğretmenlerinin ortak çalışmasıyla okul için 3B yazıcı yapmış olduklarını öğrendik.

Deniz arkadaşım ile birlikte bu bilgileri aldıktan sonra laboratuvarımızı kurmak için işe koyulduk. Eğitim süresi boyunca okulun teknoloji ve tasarım öğretmeni Muharrem Bey ve okulun müdür yardımcısı Burak Bey bizleri hiç yalnız bırakmadı.

Gelelim eğitimin ilk gününe

Sivas BİLSEM‘deki ilk eğitim günümüzde sınıfa girer girmez bizi zeki, sevecen ve heyecanlı bir öğrenci grubu karşıladı. Herkes bir an önce eğitime başlamak için can atıyordu. Eğitimimize öncelikle öğrencilerimizi tanımakla başladık ve sonra “Biz kimiz ve ne için gelmiştik? Turkcell Zeka Gücü projesi nedir? Maker olmak nedir ve neden önemlidir?” sorularına yanıt bulduk. Öğrencilerimize beş gün süresince yapacağımız eğitimlerden bahsettik. Bu kısa bilgilendirmeden sonra mobil uygulama çalışmalarına geçmeye artık hazırdık.

Öğrencilere App Inventor uygulamasından bahsederek derse başladık. App Inventor üzerinden çalışmalar yapıp, öğrencilerimize yaptığı uygulamaları telefonda da canlı canlı deneyebilmeleri için Android işletim sistemli birer Turkcell T60 telefonu dağıttık.

Kendi yazdıkları projeleri görmek ve kullanmak onlar için çok heyecan vericiydi. Gün bittiğinde öğrencilerden çok değişik projeler gelmeye başlamıştı bile. Öğrencilerle uygulamalarını test edip ilk eğitim günümüzü sonlandırmıştık.

Eğitimin ikinci günü

İkinci gün sınıfa girdiğimizde öğrenciler evde App Inventor üzerinde çalışmış ve bir sürü projeyle sınıfa gelmişlerdi. Öğrenciler yaptığı çalışmaları gösterirken o kadar mutluydular ki . Bir sürü soru hazırlamışlardı bize. Öğrencilerle ikinci gün Tinkercad üzerinden üç boyutlu nesneler tasarladık. Her biri ayrı ayrı tasarımlarını yapıp, baskı almak için çok heyecanlıydı. Bazı öğrenciler yeteneklerini kullanarak Turkcell Zeka Gücü sınıfının üç boyutlu halini bile çizmişlerdi. Onları bu şekilde heyecanlı ve istekli görmek bizi çok mutlu etti.

Dersin sonuna doğru kimse sınıftan ayrılmak istemiyordu. Her biri baskısını almak için sıraya bile girmişti. Öğrenciler baskılarını aldıktan sonra Turkcell Zeka Gücü Maker ve Kodlama Kiti üzerinden çalışmalar yaptık. Turkcell Zeka Gücü eğitim portalı üzerinde bulunan konular ve uygulamalardan bahsettik. Sınıf içerisinde bazı öğrencilerin kitlerle değişik projeler çıkardıklarını gördük. Öğrencilerin bu denli çaba göstermesi ve projeler üretmesi bizi fazlasıyla mutlu ve motive etti.

Eğitimin üçüncü günü

Eğitimimizin bu gününde dersimize Arduino’ya giriş yaparak başladık. Bu girişte Arduino’nun ne olduğu, Arduino’nun kullanım alanlarını, Arduino’nun sensörleri ve bunların kullanımlarını öğrendik. Sensörlerin kullanımını bütün projeler üzerinde öğrencilerimiz teker teker denediler. Her sensörü öğrendiklerinde heyecan duyan öğrencilerimizin aynı zamanda teoride öğrendikleri bilgileri pratikte uygulayabilmeleri de bizi mutlu etmekle beraber eğitimimizin faydalı olduğunu göstermişti. Dersimizin sonunda öğrencilerimizin yapacakları projeler kafalarında şekillenmeye başlamıştı. Öğrencilerimizin projelerini yapmaya hazır olmalarının bize verdiği mutlulukla dersimizi sonlandırdık.

Proje günü

Sonunda emeklerimizin karşılığını alacağımız güne gelmiştik. Eğitim alanına geldiğimizde öğrencilerimizin birçok parlak ve kaliteli fikir ürettiğini gördük.  Her projenin üzerinde tartıştıktan sonra gruplar oluşturarak projeleri yapmaya koyulduk. Öğrencilerimiz projelerini yaparken farklı stratejiler uyguladılar. Öğrencilerimizin bazıları projelerine önce Arduino devre bağlantılarını yaparak başlarken bazıları ise kodlama yaparak başlamayı tercih etti. Gün sonuna doğru ise projelerimiz yavaş yavaş şekillenmeye başlamıştı. Projeler ortaya çıkmaya başladıkça hem öğrenciler hem de bizler mutlu olduk. Turkcell ekibi öğrencilerimizle röportaj yapmak ve projeleri hakkında video hazırlamak için bizleri ziyaret etti. Öğrencilerimiz hem projelerinin ortaya çıkış hikâyesini hem de BİLSEM öğrencisi olmanın ayrıcalıklarını anlattı.

Proje zamanı bittiğinde birbirinden farklı ve değişik projeler çıkmıştı. Projelerimizin genel hatlarını hazırladıktan sonra proje günümüzü sonlandırdık. Artık projelerimizi sergilemeye hazırdık .

Eğitim süresi boyunca bizleri yalnız bırakmayan başta Sivas BİLSEM’in müdürü Adem Bey olmak üzere tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Başka bir eğitimde görüşmek üzere.

app inventor
arduino
bilsem
sivas
tinkercad
zeka gücü
Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016