BLOG

Blog Yazıları

Ceren Döner - MEV Batıkent Ortaokulu Öğrencileri Deneyimlerini Anlatıyor
29 Haziran 2017

Çocuklarımız, ümitlerimiz, geleceğimiz…

Beni heyecanlandıran ve mutluluk veren şey öğrencilerimin gözlerindeki ışıltıda gördüğüm öğrenme isteğidir. Bir öğretmen olarak siz onlara girmeleri gereken kapıları gösterdiniz mi onlar gitmesi gereken yoldan devam ederler zaten. Öyle de oldu.

Bundan birkaç ay önce, sizlerden temin ettiğim Turkcell Maker ve Kodlama Kiti’ni kullanma deneyimim yokken kodlamaya meraklı öğrencilerimle bir araya gelerek kolları sıvadık. Aslında bir süredir öğrencilerime uygun eğitim setleri araştırıyordum ve bu sırada Turkcell Zeka Gücü Projesi ile karşılaştım. Önceleri ufak bir elektronik deney kitiyle kodlama çalışmalarına başlamıştık. Ardından Ankara’da düzenlenen Zeka ve Yetenek Kongresi’nde bize hediye edilen Maker ve Kodlama Kiti’ni öğrencilerime göstererek kutunun içinden çıkan notları öğrencilerime dağıttım. Öğrenciler, internetten de faydalanarak gerisini kendileri getirdi. Öğrenciler Maker ve Kodlama Kiti’ni kullanmaya başladıkça Bilişim Teknolojileri alanına ilgi ve istekleri daha da artmaya başladı. Aralarında bir Bilişim Takımı kurdular adeta. Zeka Gücü Projesi kapsamında dağıtılan Maker ve Kodlama Kiti onlar için gerçekten güzel ve etkili bir başlangıç oldu. Turkcell Zeka Gücü Projesi’nde çalışan tüm ekibe teşekkür ederim.

Mehmet - 6.Sınıf - MEV Batıkent Ortaokulu

Turkcell Maker ve Kodlama Kiti ile kodlamanın kısaca genelini gördük. Benim de hayalimdeki meslek Yazılımcı olmak. Turkcell’in dağıtmış olduğu Maker ve Kodlama Kitleri ile çalışmamın hayalimdeki mesleğe bir adım daha yaklaşmaya katkı sağlayacağını düşünüyorum. Açıkçası okulda böyle güzel bir çalışma yapacağım aklıma gelmezdi ama sonunda geleceğime fayda sağlayacağını düşündüğüm bir eğitim alma fırsatı yakaladım. Hayalimde olan projeleri artık gerçeğe dönüştürebileceğim.

Maker ve Kodlama Kiti sayesinde bir robotun çalışma prensibini ve genel sistemini tanımış oldum. Bu eğitimin bana çok büyük katkılar sağladığına inanıyorum. Kodlama, robotik gibi alanları hobi alanıma dönüştürüp hayallerime bir adım daha yaklaşabileceğim. Belki de hayallerim birkaç yıl sonra gerçek olacak. Ufkum açıldı ve hayal gücümün kapılarını bu eğitimlerle birlikte açtım. Hayallerime ulaşmak Maker ve Kodlama Kiti ile artık daha kolay olacağını düşünüyorum. Turkcell Zeka Gücü projesi bizim gibi öğrencilere büyük bir destek oldu. Artık yeni nesil daha çabuk büyüyecek ve yeni şeyler keşfedip, üretebilecek. Biz de ülkemize fayda sağlayabileceğiz. Bunun gibi eğitimler her zaman olmalı diye düşünüyorum. Hayallerime bir adım daha yaklaşmaya beni teşvik ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Eren - 6.Sınıf - MEV Batıkent Ortaokulu

Televizyonda gördüğümüz ve başka öğrencilerin yaptıklarını bize imkanlar verildiğinde yapılabileceğine inandım. Kendime olan inancım arttı.

Kıvanç - 6.Sınıf - MEV Batıkent Ortaokulu

Maker ve Kodlama Kiti ile hayal gücümü güçlendirdim. Ayrıca robot kodlamayı Maker ve Kodlama Kiti sayesinde severek öğrendim. Maker ve Kodlama Kiti’ni ilk gördüğümde yapamayacağım bir şey diye düşünüyordum. Öğretmenimizle birlikte eğitimler alıp, Maker ve Kodlama Kiti’ni derste kullanmaya başladığımızda"Ne kadar kolay bir işmiş." dedim. O günden sonra da Ceren öğretmenimle birlikte her geçen gün hayal gücümü daha da güçlendirdim.

Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016