BLOG

Blog Yazıları

Bayburt BİLSEM’de Maker ve Kodlama Eğitimi
Deniz Erkul
21 Nisan 2017

Turkcell Zeka Gücü Maker ve Kodlama Kiti eğitimlerinde bu kez memleketime, Bayburt’a gittik, oradaki müthiş çocuklarla buluştuk.

Bildiğiniz üzere Turkcell Zeka Gücü Projesi’nde ikinci faz olan Maker ve Kodlama Kiti, 96 BİLSEM’deki 20.000’i aşkın öğrenciye dağıtıldı. Bu kitlerin içerisinde mıknatıslar yardımıyla birbirine kolaylıkla bağlanabilen Arduino Micro türevi Makey Oz+ ve sensör, giriş, çıkış bileşenleri yer alıyor. Makey parçalarını yakından tanımak, onlarla daha verimli çalışmalar yapılabilmesi için bir eğitim portalı oluşturduk. Birçok proje örneğinin bulunduğu bu platforma zekaguculms.turkcell.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Eğitim portalını kullanırken yaşanan durumlarla ilgili birebir geribildirim almak için zaman zaman BİLSEM’lere telefon aramaları gerçekleştiriyoruz. Bu aramalardan biri de Bayburt BİLSEM ile oldu. Telefonda okul müdürü Aydın Doğan Bey ile görüştüğümüzde, eğitim portalını ve kitleri aktif olarak kullandıklarını hatta kendi aralarında bir yarışma bile düzenlediklerini belirtti.

Bunu duyduğumda hem yaptığımız çalışmanın karşılığını almış olmak hem de kendi doğduğum yerden böylesine güzel dönüşler alabilmek beni çok mutlu etti. Ekip arkadaşlarımla bunu paylaştığımda okulun aktifliği onların da çok ilgisini çekti ve hemen oraya 1-2 günlük ziyaret gerçekleştirme kararı aldık. Elbette memleketim olduğu için daha fazla merak ediyordum, özellikle gidip görmek ve onlara daha fazla nasıl yardımcı olabileceğimizi gözlemlemek istedim.

Eğitimlerimiz 14-15 Nisan 2017 tarihlerindeydi. 1 gün önceden şehre vardığımda Aydın Bey beni karşıladı ve sonrasında okulu ziyarete gittik. Okul binası geniş ve birçok kullanışlı sınıfları var. Yetenekli öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik müzik, fen, sanat, galeri gibi sınıflar mevcuttu ve her biri özenle hazırlanmıştı.

Okuldaki öğretmenler diğer BİLSEM’lerle aktif olarak farklı alanlardaki yarışmalarda da yürütme görevlerini üstlenmişlerdi. Ziyaretim sırasında gündemde olan yarışmada Türkiye’nin kaleleri temalı posta zarfı tasarımı yarışması yapılmıştı. Yapılan tasarımlar Bayburt BİLSEM’de toplanıp Bayburt Üniversitesi’ne gönderiliyor, oradaki heyet de inceledikten sonra sonuçlar açıklanıyordu. Gelen birbirinden güzel tasarımları değerlendirmek hayli zor olacağa benziyordu

Okul müdürü Aydın Doğan, sık sık TÜBİTAK projelerine bireysel ve okul öğrencileriyle katılarak dereceler elde eden aktif bir eğitimci. Okuldaki öğretmenler öğrencileri için elinden geleni esirgemeyen harika insanlar.

Eğitimleri gerçekleştireceğimiz sınıfı seçtik ve bir sonraki gün için son hazırlıklar da yapıldı.

Eğitimin ilk günü

İlk gün öğrencilerimizle beraberdik. Önce tanışıp Zeka Gücü Projesi’nden bahsettik ve eğitimimize başladık. Önce Maker ve Kodlama Kiti içerisinde neler olduğundan, Temel Maker ve Kodlama Kiti ile Gelişmiş Maker ve Kodlama Kiti bileşenleri arasında nelerin farklı olduğundan bahsettik. Örnek uygulamalarımıza temel bileşenlerle başladık. Elbette onlar çok önceden temel uygulamaları bitirmişlerdi bile. Birlikte tekrar yaparken akıllarına takılan soruları sorma ve hatalarını düzeltme fırsatı buldular. TBlok ve Makey Oz+ arasında bağlantı kurarak tek bir modelle birden fazla uygulama yapabileceklerini deneyimlemiş oldular.

Temel bileşenlerden sonra Gelişmiş Maker ve Kodlama Kiti’nde bulunan sensör bileşenlerini tek tek denemeye başladık. Verileri daha sağlıklı bir şekilde nasıl kontrol edebileceklerini görmeleri için farklı uygulamalar yaptık. Basitten karmaşığa doğru izlediğimiz yolda öğrenciler her konuyu hızlıca kapıp kendi uygulamalarını yapıyorlardı. Bu da keyiflerine keyif katıyordu. Öğrencilere merak ettikleri noktada eğitim portalına girip rahatlıkla oradan sorular sorabileceklerini ve birçok örnek uygulamaların bulunduğunu, kendi uygulamalarını gönderdikleri takdirde yayına alabileceğimizi de belirterek dersi sonlandırdık.

Eğitimden sonra, okulun hazırlamış olduğu yarışma alanına geçildi. Okuldaki en çok beğendiğim, beni mutlu eden durumlardan biri de öğretmenler bireysel katıldıkları proje yarışmalarından gelen ödenekleri okulda ihtiyaç duyulan malzemeleri almak için kullanmalarıydı. Yarışma için yaptırdıkları masayı da bu şekilde temin etmişlerdi. Kendi yarış pisti modellerini çizmişlerdi. Yarışmada amaç, Makey bileşenleriyle yaptıkları arabaları TBlok uygulamasıyla kodlayarak pisti hatasız bir şekilde tamamlamaktı.

Tüm öğrenciler hazırlık yapmak için yarışmanın yapılacağı sınıfa geçtiler ve denemelere başladılar. Bu sırada karşılaştıkları sorunları birlikte çözmeye çalıştık. Yarışma için dönem sonuna kadar öğrencilere zaman tanındı. İlk önce kim pisti tamamlayabilirse ödülü o alacaktı. Yarışma çalışmalarından sonra ayrılık vakti gelmişti. Akıl dolu çocuklarla çalışmak büyük bir mutluluktu. Tekrar buluşabilmek ümidiyle günü sonlandırdık.

Eğitimin ikinci günü

Eğitimin ikinci gününde bu kez öğretmenlerle bir araya geldik. Matematik, Fen Bilgisi, Bilişim gibi birbirinden farklı alan öğretmenleri merak edip eğitimimize katılmak istemişlerdi. Bu arada yine biz gitmeden birçok öğretmen Maker ve Kodlama Kiti’ni inceleyip kendileri uygulamalar geliştirmeye başlamışlardı bile. Önce yine Zeka Gücü Projesi’nden, ilk fazda 7 pilot okulda kurduğumuz laboratuvarlardan ve şu an dağıtılan Maker ve Kodlama Kiti’nin kapsamından bahsettik. Buraya neden geldiğimizi ve onlardan öğrencilerine nasıl yol göstermelerini beklediğimizden bahsettik.

Öğretmenlerin çoğu temel uygulamaları yaptıkları için daha karmaşıktan gitmeyi talep ettiler. Hiç programlama bilmeyen ve bu kitleri hiç kullanmamış öğretmenlerimiz için tüm malzemelerin neler olduğunu ve nasıl bir çalışma mantığı izlediğini anlatarak derse başladık. Malzemeleri ellerine aldıktan sonra hızlıca kendileri uygulamalar yapmaya başladılar. Sonrasında TBlok kodlamalarında sensörlerle yapabilecekleri ölçümleri değişkenlerle nasıl daha verimli ve kolay yapabileceklerini farklı uygulamalarla deneyimledik. Daha önce çalışırken karşılaştıkları sorunlardan bahsettiler ve bunların çözümünü birlikte bulduk. Onlara nasıl bir yol izlemeleri gerektiğinden bahsettim.

Eğitim portalı üzerinde bulunan konuları ve uygulamaları takip ederlerse onlara büyük kolaylık sağlayacağından da bahsederek dersimizi sonlandırdık.

Eğitim boyunca öğrencileriyle en ince detayına kadar ilgilenen Bayburt BİLSEM öğretmenlerine tek tek teşekkürler.

Bir başka eğitimde görüşmek ümidiyle.

bayburt
bilsem
maker ve kodlama
makey
turkcell
zeka gücü
Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016